"Yaşadığım Şehrin Kültürünü Öğreniyorum Konferansı" 12.03.2018

13 Mar

  • Dil, Tarih ve Kültürel Zenginliklerini
    Araştırma ve Uygulama Merkezi
  • Tüm Duyurular

Üniversitemiz Türk Dili Bölümü “Yaşadığım Şehrin Kültürünü Öğreniyorum” başlıklı konferans düzenledi.

Kutadgu Bilig Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Üniversitemiz Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlileri Çiğdem Sütçü ve Hilal Zengin’in sunum yaptığı programa; Türk Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan,  öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimiz katılım sağladı.

“Düzce’de Halk Edebiyatı ve İnanışlar “adlı çalışmada Düzce’de yaşayan 17 topluluğu incelediklerini ifade eden Çiğdem Sütçü ve Hilal Zengin; şehrimizin çok kültürlü bir yapısı olduğunu söyleyerek, gerçekleştirmiş oldukları bu çalışmayla Düzce ilinde her topluluğun örf, adet, gelenek, görenek ve inanışlarını hangi ölçüde yaşattığı, hangi ölçüde farklı topluluklardan etkilendiği; yerleştiği, yurt edindiği bu toprakları kendi kültürüyle nasıl şekillendirdiğine dair cevaplar aradıklarını belirttiler.

Gürcülerin, Çerkezlerin,  Lazların, Kürtlerin, Romanların ve birçok kültüre ait ailelerin evlerine misafir olan öğretim elemanlarımız, toplulukların sürdürdükleri hayatı yerinde inceleyerek katılımcılarla paylaştı.

Düzce’de yaşayan bazı toplulukların toplu olarak köylere yerleşip yaşamlarını devam ettirdikleri, bazı toplulukların ise merkezde dağınık olarak yerleştiklerini ifade eden Çiğdem Sütçü ve Hilal Zengin, Merkeze yerleşip köyü olmayan toplulukların ise kültürel özelliklerini diğer topluluklara göre geçmişten bugüne taşıyamadıklarını dile getirdi.

Program sonunda kısa bir kapanış konuşması gerçekleştiren Türk Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan, yapılan bu araştırmanın ayrıştırıcı değil, birleştirici bir özellik taşıdığını belirterek çalışmada emeği geçenlere ve programa katılanlara teşekkür etti.